U sklopu projekta „Sloboda govora u BiH (mit ili stvarnost)“ napravljen je i video snimak novinarke Lejle Čolak, u kome je ona odgovarala na pitanja iz našeg centra. On je zatim prikazan učesnicima seminara, nakon izlaganja Miodraga Živanovića, Damira Nikšića i Dejana Lučke. Lejla Čolak: ISPOVIJEST je kratka priča novinarke Lejle Čolak o svemu što je prošla u vezi sa objavljivanjem Facebook statusa, u kome je kritikovala nošenje burke i vjerskih obilježija. Njen stav je bio da je vjera intimna stvar svakog pojedinca.
Zbog javnog izražavanja takvog mišljenja, dobila je različite prijetnje. Prijetnje su joj stizale preko ličnih poruka i društvenih mreža. Kretale su se od toga da je treba silovati do toga da ju je potrebno „očistiti“. Određene prijetnje su stigle čak i od vojnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Zbog opasnosti po sopstveni život i učestalih prijetnji, Lejla je morala napustiti svoju državu. Banjalučki centar za ljudska prava je obradio i pripremio taj snimak i javno ga objavio pod nazivom „Lejla Čolak: ISPOVIJEST“.
Ispovijest – pitanja za Lejlu Čolak
Zbog ukazivanja na kršenja ljudskih prava u BiH, oblavljujemo njenu ispovijest. U svom obraćanju Lejla je odgovarala na sljedeća pitanja našeg centra:
- Opišite nam kako se odigravala cjelokupna situacija oko Vašeg statusa na Vašem profilu na Facebooku? Dakle, kako ste napisali status, šta Vas je ponukalo na to i šta je uslijedilo nakon toga.
- Kakve ste sve prijetnje dobijali?
- Da li je bilo fizičkih nasrtaja na Vas?
- Da li su državne institucije (npr. policija) uradile išta da Vam osiguraju sigurnost? Koje su Vam preporuke davali, da li su Vam nudili zaštitu i sl.
- Kako ste se osjećali u svom gradu nakon silnih prijetnji?
- Da li ste zbog silnih prijetnji morali napustiti BiH?
- Da li ste očekivali ovakve reakcije kad ste pisali sporni tekst tj. da li ste uopšte, i u najcrnjim snovima, mogli da pretpostavite scenario koji se desio nakon objavljivanja statusa?
- Da li ste očekivali „više“ od institucija, građana i NVO sektora u BiH? Sve ovo u pogledu zaštite, osude, mogućih protesta i sl. Tipa: kada se npr. radi o optuženima za ratne zločine (Srbima, Hrvatima ili Bošnjacima) u svakom trenutku imamo hiljade ljudi koji bi izašli na ulice braneći „njhova prava“, ali kada se djevojci prijeti silovanjem i smrću i optužuje je se za blafesmiju u XXI vijeku, rijetko ko bi zbog tog izašao na ulicu.
- Da li postoji sloboda govora u BiH?
- Da li ste ranije u svojoj profesionalnoj karijeri bili u situacijama kada je Vaše pravo na slobodu govora bilo ugroženo?
- Da li religija u BiH (hrišćanska – pravoslavna/katolička, islamska) ima primat nad slobodom govora?
- Šta Vaš slučaj govori o svijesti u nasem društvu i da li mislite da će se takva svijest promijeniti u budućnosti?
- Kako se boriti protiv osoba kao sto je Mirza Džidić i spriječiti da takvi prisiljavaju druge da napuste BiH?
Međunarodni dan ljudskih prava i poštovanje prava u BiH
Široj javnosti Lejlinu ispovijest simbolično predstavljamo na Međunarodni dan ljudskih prava 10.12.2016. godine. Priču objavljujemo kao podsjetnik da se još mnogo mora raditi na poštovanju i zaštiti ljudskih prava u BiH.
Video “Lejla Čolak: ISPOVIJEST” možete pogledati u nastavku ili u našoj sekciji Video.