Sarajka Lejla Čolak na svom ličnom Facebook profilu objavila je status kojim je kritikovala nošenje burke i vjerskih obilježija, zalažući se za to da je vjera intimna stvar svakog pojedinca. Zbog takvog svog mišljenja, dobila je prijetnje preko javnih i privatnih komentara i poruka na Facebooku. Prijetnje se kreću od toga da je treba silovati do toga da ju je potrebno „očistiti“. Određene prijetnje su stigle čak i od članova Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Sloboda govora ili pravo na slobodu izražavanja je pravo na posjedovanje i izražavanja vlastitih stajališta i razmišljanja, bez cenzure i straha da će zbog toga nastupiti kazna.
Pravni akti
Bosna i Hercegovina je sekularna država sa demokratskim uređenjem u kojoj je pravo na slobodu govora zaštićeno mnogim pravnim dokumentima. Tako je ovo pravo zaštićeno u Ustavu BiH, Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima, Konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima.
Sva lica na teritoriji Bosne i Hercegovine uživaju ljudska prava i slobode … što uključuje:
…
h) Slobodu izražavanja.
Ustav Bosne i Hercegovine, [1995, član 2/3]
1. Niko ne može biti uznemiravan zbog svoga mišljenja.
2. Svako ima pravo na slobodu izražavanja; to pravo obuhvata slobodu da traži, dobija i širi informacije i misli svake vrste, bez obzira na granice, bilo usmeno, pismeno, štampom ili u umjetničkoj formi, ili bilo kojim drugim sredstvom po svom izboru.
…
Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, [1966, član 19]
1. Svako ima pravo na slobodu izražavanja. Ovo pravo uključuje slobodu mišljenja i slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja, bez miješanja javne vlasti i bez obzira na granice…
Konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, [1950, član 10]
Svako ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja; ovo pravo uključuje slobodu da posjeduje mišljenje bez tuđeg uplitanja i da traži, prima i šalje informacije i ideje posredstvom bilo kojeg medija i bez obzira na granice.
Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, [1948, član 18]
Lejla Čolak ima pravo da kaže šta misli
U zemljama u kojima ne postoji sloboda govora, u autokratskim, totalitarnim i religijskim sistemima, ljudi se boje reći ono što misle. U takvim sistemima pojedinci nisu slobodni, jer su okovani konstantnim strahom za svoj život. U takvim državama, pojedinci su napadani i linčovani od strane države ili drugih građana, zbog svog mišljenja. U Hitlerovoj Njemačkoj, Musolinijevoj Italiji, Staljinovom SSSR-u nije postojala sloboda govora. Slobodoumni pojedinci su stavljani na liste za odstrel, a svaki građanin je imao pravo da ih likvidira, jer se država nije miješala u te stvari. Čak, ona ih je podržavala, a u dosta slučajeva država je bila i glavni inicijator i egzekutor napada na integritet pojedinaca.
Kada nema slobode govora, društvo ne može da napreduje.
Kada nema slobode govora, sva ostala prava i slobode lako iščeznu.
Kada nema slobode govora, vrlo brzo zavlada mrak.
BiH ne smije da postane država koja ne štiti svoje građane. Država ima dužnost da štiti pojedince od bilo kakvog fizičkog ili verbalog nasilja. Takođe, država mora da štiti pravo na slobodu govora svim legitimnim i legalnim sredstvima. Lejla Čolak je državljanka i građanka BiH koja je izrazila svoj stav javno. Zbog svog stava ni Lejla niti bilo ko drugi ne smije da bude napadnut.
Banjalučki centar za ljudska prava izražava punu podršku Lejli Čolak i poziva nadležne organe da reaguju i zaštite Lejlina prava i njen fizički integritet, kao i njenu slobodu na iznošenje vlastitog stajališta, procesuirajući sve one koji su joj slali prijeteće poruke, sve one koji namjeravaju da joj učine bilo šta nažao, kao i da spriječe bilo kakav napad na nju.
Banjalučki centar za ljudska prava
173 thoughts on “Podrška Lejli Čolak”
A volio bi znati hoćete li monahkinjama narediti da skinu i casnim sestrama. i da vidim ko ima smijelosti da to uradi.
O cemu ti pričaš? Da li je neko pomenuo ljude od vjere? Monahinje, monahe, fratre, casne sestre, hodže? Kakve to veze ima sa majmunom koji bi platio da je neko siluje? Da li je to tvoj najveći moždani dobac?
Kada monahinje budu nekog pozivale na silovanje, ja cu biti prvi u redu da bacim kamen na njih!!!
U svom komentaru na svom FB profilu govorila je o vjerskoj nošnji, neka se popovi obriju neka se vehabije obriju neka casne sestre skinu sa glave svoje carsafe neka muslimanke skini carsafe sa glave neka popovi katolicki pocnu se zeniti i skinu suknje. Da li je ovo moguce uraditi
Divno pisete i slazem se u pogledu slobode govora, misljenja… samo se postavlja pitanje gdje su granice necije slobode?! Dakle, sta cemo sa slobodom ili ti pravima na misljenje, govor, nacin zivota onih koji misle, govore i zive drugacije od spomenute novinarke?! Da uskratimo pravo na upraznjavanje vjerskih propisa jer se doticna osjeca neugodno, frustrirano dijeliti prostor sa onima koji zele ispoljiti ko su i sta… biti drugaciji?! Dvostruki arsini u pogledu prava i sloboda… Da ne spominjem da uz prava ide i odgovornost svih i da za svaku rijec iznesenu u javnosti treba prihvatiti odgovornost! I da, nek ona hoda sa tim “sexy stvarcicama” na glavi… na bilo kojem dijelu tijela- meni ne smeta, ne osjecam se ugrozeno… tuđi zivot me se ne tice sve dok me ne ugrozava, ne osporava da budem to sto jesam… drugaciji. Naravno, za svaku osudu
je pozivati na “silovnje” bilo koga pa makar to bila i osoba- novinarka koja takode javnobpoziva na
osudu/ linc onih njoj neshvacenih, drugacijih! O toleranciji je najlakse pricati ali tesko ju je dostici… nazalost!
Fuj! Kakvi vi i vaša “ljudska prava”, smrad ideološke lešine etno-nacionalizma se osjeti jer niste u stanju da ga prikrijete floskulama.
Pronađite fejsbuk stranicu koja se bavi Srebrenicom, i imaćete priliku da se suočite sa identičnim situcijama svaki čas, svaki dan, i da sakupite dovoljno materijala za razmišljanje i pisanje o istoj stvari do kraja vijeka.
Ne znam mnogo o aktivizmu, zaštiti “ljudskih prava”, pravnim i zakonskim okvirima bilo gdje na Balkanu ili BiH, ali sam skoro pa siguran da “ljudska prava” ugrožavaju institucije države a ne pomamljeni primitivci sa socijalnih mreža ?!
Važno je da je priča stigla do desničarskih novina čak u Ujedinjenom Kraljevstvu, i da se tamo piše o BiH kao o Saudijskoj Arabiji, a Bosnaskim Muslimanima kao o ISIL-ovim istomišljenicima – to je važno, zato su srpsko-hrvatski desničarski, ali i neki manje desničarski, mediji upregli sav svoj potencijal da od ove priče naprave “slučaj” – bauk Islama iz Bosne kruži Evropom, a Lejla je jadna samo pisala.
Kad se u komunikaciji bilo čega spustiš na nivo ulice, ulični je jedini odgovor koji ćeš dobiti.
Kaže Alma da divno pišete, i ja se potpuno slažem. jedno što je ovo slučaj za policijske organe, a ne za ombdusmane i zaštitnike ljudskih prava.
Međutim, ono što je meni vrlo, vrlo zanimljivo (!) je da dok ste navodili ove stavke iz (pretpostavljam) Ustava BiH , očigledno vam nije palo na pamet da ono o čemu je pisala Lejla može da se protumaći kao kršenje ove posljednje stavke: “Svako ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja; ovo pravo uključuje slobodu da posjeduje mišljenje bez tuđeg uplitanja i da traži, prima i šalje informacije i ideje posredstvom bilo kojeg medija i bez obzira na granice”, uz vjerovatno postojeću stavku tog istog ustava koja definiše pravo na religiju i izražavanje vjerskih osječanja – to našim Banjalučanima nije palo na um !?
Nije lejla ništa kritikovala, nego je omalovažavala najgrublje ismijavajući svoje sugrađanke, mješajući se u njihovo pravo da izražavaju svoja vjerska osječanja – drugim rječima radila upravo suprotno od ongo što joj kao pravo Ustav BiH garantuje !
A ulična komunikacija, kako već napisah, uvijek izazove uličnu reakciju.
Tužno je i to da se niste ogradili od Lejlinog mišljenja, pa pretpostavljam da osim podrške njenoj ugroženoj sigurnosti (a sigurnost joj jeste ugrožena, ali ne i ljudska prava, što je očigledno s obzirom da je država ne progoni nego “ulica”), vi također podržavate njenu ksenofobnu nelagodu od grugog i drugačijeg – kako je Alma iznad konstatovala.
Poštovani,
Lejli je prijetio pripadnik Oružanih snaga BiH, koji predstavlja državu, što znači da joj državni organi ugrožavaju prava. Takođe, država je dužna da zaštiti svoje građane od napada ili prijetnji drugih.
Za više stvari koje se tiču prava na izražavanje, preslistajte stranice našeg sajta, pročitajte domaće i međunarodne propise koje možete naći na njemu, kao i sudske presude kojima se definiše obim zaštite slobode govora.
Mi ne podržavamo Lejline stavove, ali podržavamo njeno pravo da slobodno govori i da izražava svoje mišljenje.
Tim Banjalučkog centra za ljudska prava
Comments are closed.